Kredi/kredi kartı için Merkez Bankasının yakasını bırakalım.

Merkez Bankası, kredi talebi bankalarca kabul görmeyen, bankalarla ilişkisinde (kimin haklı kimin haksız olduğundan elbette ki bağımsız) üzülen bireylerin hem kapısını çalamadığı, hem medet umdukları devasa bir kurum.

22 Mayıs 2012

Merkez Bankası, kredi talebi bankalarca kabul görmeyen, bankalarla ilişkisinde (kimin haklı kimin haksız olduğundan elbette ki bağımsız) üzülen bireylerin hem kapısını çalamadığı, hem medet umdukları devasa bir kurum.   Bankalara da bireylere de zaman zaman gerekçe olan şu kara liste efsanesine de açıklık getiren, Merkez Bankası web sitesindeki sorulu-cevaplı uzunca açıklamayı birlikte okuyalım.  

SORU: Merkez Bankası nezdindeki kayıtlar nedeniyle bankaların ferdi kredi / kredi kartı vermemesi durumunda ne yapılması gerekmektedir?  

CEVAP: Bankalar ile Merkez Bankası arasında sürdürülmekte olan karşılıksız çek ve protestolu senetler ile ferdi kredi ve kredi kartı borçlularına ilişkin uygulamada, borcunu vadesinde ödememesi nedeniyle kimlik bilgileri Merkez Bankasına bildirilen banka müşterileri ile bu müşterilerden daha sonra borcunu ödeyenlerin bilgileri Merkez Bankasınca birleştirilerek periyodik dönemler halinde bankalara aktarılmaktadır. Sistem içinde Merkez Bankasının işlevi, bankalar tarafından bildirilen kredi borçlularına ait kimlik bilgilerinin bankalara iletilmesi ile sınırlıdır. Merkez Bankasının, bankaların kendilerine yapılan başvuruların kabulü veya reddi hususunda yasal olarak bir yetkisi bulunmamaktadır. Bankacılık Kanunu ve bu Kanuna istinaden çıkarılan yönetmeliklerin bankalara, kredi verilmesi ve risklerin etkin bir şekilde izlenmesi ve yönetilmesi ile ilgili yüklediği sorumluluklar göz önüne alındığında, bilgi değişimi kapsamında bankalara gönderilen söz konusu bilgiler, ferdi kredi ve kredi kartı taleplerinin değerlendirilmesinde başvurulan referans kaynaklardan sadece birisidir ve bankalar yaptıkları risk analizlerinde bunlar dışındaki diğer verileri de dikkate alarak karar vermektedirler. Dolayısıyla, ticari esaslara göre çalışan bankalara, Merkez Bankasının ferdi kredi veya kredi kartı başvurularının kabulü veya reddi hususunda yasal olarak müdahalesi söz konusu olmamakta, anılan kurumlara yapılan başvuruların değerlendirilmesi, mevcut yasal düzenlemelere göre tamamen bankaların yetki ve sorumluluğunda bulunmaktadır. Diğer taraftan, bankalarca ismi Merkez Bankası kayıtları arasında yer almayan bireylere ferdi kredi / kredi kartı verilmeyebileceği gibi, ismi yer alan bireylere ise gerekli teminatlar alınarak ve risk üstlenerek ferdi kredi / kredi kartı verilmesi de mümkün bulunmaktadır. Merkez Bankasında "kara liste" diye tabir edilen bir liste bulunmamaktadır. Ancak, Merkez Bankası ile bankalar arasında bilgi değişimine tabi tutulan karşılıksız çeklere, protestolu senetlere ve ferdi kredi ile kredi kartı borçlularına ilişkin kayıtlar bulunmaktadır.

Merkez Bankası yukarıdaki açıklama ile “benim yakamı bırakın, benimle ilgisi yok, kredi işlerinizi bankanızla halletmelisiniz” demiş ve bireyleri bankaları ile baş başa bırakmış oluyor, o halde bireysel kredi/kredi kartı için Merkez Bankasının yakasını bırakalım mı?

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası ev kredisi

Garanti Bankası ev kredisi alanında ülkemizde en profesyonel hizmet sunan bankalardan biridir. Garanti Mortgage sistemi üzerinden kredi işlemlerini yöneten Garanti Bankası her biri alanında uzman müşteri temsilcileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kredi paketinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır.

16 Temmuz 2013
Garanti Bankası dosya masrafı

Garanti Bankası dosya masrafı kullandırılan kredi paketlerinde tahsil edilmekte olan masraflar arasında yer almaktadır. Ancak Garanti Bankası düzenlemiş olduğu dönemsel kampanyalar ile dosya masrafsız kredi kullanımına imkan sağlamaktadır.

16 Temmuz 2013
İng Bank Artan Kredi

İng Bank bireysel kredi paketleri arasında en çok talep görenlerden biride İng Bank artan kredi paketidir. Artan kredi paketi özellikle de kredi çektiği ilk dönemlerde daha düşük taksitler ödemek isteyen kişilere hitap etmektedir.

16 Temmuz 2013
Finansbank Bireysel Kredi

Finansbank bireysel kredi paketleri ile isteklerinizi daha fazla ertelemek zorunda kalmayacaksınız. Üstelik Finansbank bireysel kredi başvurusu için şubeye gitmenize de gerek yok. İnternet erişimine sahip olduğunuz her yerden kredikazan.com sitemiz üzerinden Finansbank kredi başvuru işleminizi çok daha cazip faiz oranları ile hemen yapabilir, kredi başvurusu sonucunu dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz. 

8 Temmuz 2013
Denizbank Bireysel Kredi

Denizbank bireysel kredi kullanmak isteyen müşterilerine son derece düşük faizler ile kredi kullanma imkanı sunmaktadır. Denizbank bireysel kredi faiz oranları kadar aynı zamanda dosya masrafsız kredi paketleri ile de dikkat çekmektedir.

2 Temmuz 2013
Taşıt kredisi hesaplama Akbank

Akbank taşıt kredisi kampanyaları ile araç kredisi kullanmak isteyen kişilere farklı seçenekler sunarken ülkemizde en fazla araç kredisi kullandıran bankalar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Akbank taşıt kredilerinde anlaşmalı birçok marka ile daha da avantajlı koşullar ile araç kredisi kullanım imkanı sunmaktadır. 

14 Mayıs 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama