Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri hakkında…

Bireylerin tasarruf yapmıyor olmalarındaki en büyük faktörün gelir yetersizliğiymiş.

07 Haziran 2012

Önce, tam gazeteci işi başlıklarla verilmiş bir kaç habere göz gezdirelim.

  • Gelecek endişesi tasarruf yaptırıyor, para az geliyor
  • İşsiz kalırsak diye tasarruf ediyoruz
  • Türk halkının tasarruf edecek gücü kalmadı

Devamında ise kentlerde yaşayanların yüzde 10-12'sinin tasarruf yaptığı, tasarrufun en önemli nedeninin gelecek kaygısı olduğu, yetersiz tasarruf oranının arkasındaki en büyük sebebin bireylerin yeterli gelire sahip olmamaları, önemli bir bölümün ise ya tasarruf ihtiyacı olmadığına kanaat getirdiği (bu kanaate nasıl varıyorlar anlaması zor, ne havalı milletiz yahu, aynı topluluk eminim ki en çok belgesel izlemektedir) ya da tasarruflarını nasıl değerlendireceklerini bilmedikleri için tasarruf yapmadıkları (sanki tasarruf yaptı da değerlendirmesi kaldı) belirtiliyor.

Bu başlıkların ve sonrasındaki açıklamaların sebebi ne diye soracak olursanız; ING Bank’ın IPSOS KMG ve Sabancı Üniversitesi ile yürüttüğü, amacı Türkiye ekonomisindeki düşük tasarruf oranına dikkati çekmek ve bu alandaki istatistiki veri açığının kapatılmasına destek olmak olarak belirtilen “Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın” ilk 6 aylık sonuçlarının bir basın toplantısı ile açıklanması yani güzide bir bankamızın memleketteki tasarruf meselesine el atıp, emek verip, para harcadığı yararlı bir çalışmanın duyurulmasıdır.

Bireylerin tasarruf yapmıyor olmalarındaki en büyük faktörün gelir yetersizliği olduğunun “Karadeniz fıkralarındaki gibi” altını çizelim, yapılan değerlendirmelerde bizce yanlış bıyığın altı çizilmekte; buna değineceğiz.

Kaynak : http://www.parabilir.com/

Bunlar da ilginizi çekebilir
Tasarrufun önemi

Harcama yönetim sistemi ile ilgili olarak çalışmalara devam edilirken yeni yetişen nesil ile beraber tüketim çılgınlığı rekor seviyeleri zorlamayı sürdürüyor.

27 Haziran 2012
Tasarruf yapmayı bre Hasan oyun mu sandın?
ING Bank’ın Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması kapsamında ilan ettiği sonuçlar üzerinden devam…
8 Haziran 2012
Vatandaşa tasarrufu sormuşlar…
Gazeteleri okuduk, artık tasarruf eğilimleri araştırmasına daha yakından ve bu kez ING Bank kaynaklarını kullanarak bakalım.
7 Haziran 2012
Vatandaşa tasarrufu sormuşlar…
Gazeteleri okuduk, artık tasarruf eğilimleri araştırmasına daha yakından ve bu kez ING Bank kaynaklarını kullanarak bakalım.
7 Haziran 2012
Ekonominin Kahramanları

Geleceğe hükmetmenin formülü tasarruftan geçiyor

17 Nisan 2012
Dünya Tasarruf Gününüz Kutlu Olsun
31 Ekim Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanıyor. Tasarrufun önemine dair bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririz.
31 Ekim 2011

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama