Vatandaşa tasarrufu sormuşlar…

Gazeteleri okuduk, artık tasarruf eğilimleri araştırmasına daha yakından ve bu kez ING Bank kaynaklarını kullanarak bakalım.

07 Haziran 2012

Doğal olarak biraz ING Bank reklamları da izlemiş olacaksınız, normaldir, güzel bir çalışma yapmışlar haklarıdır diyerek okumaya devam edin; basın bülteninden başlıyoruz.

Bültendeki bazı bölümleri renklendirdik, hem dikkatiniz için hem de üzerinde konuşacağımız için.

ING Bank, "Türkiye'nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması" ile   Sektörde Bir İlke İmza Atıyor 30/05/2012

 

Sabancı Üniversitesi ve IPSOS KMG   işbirliğinde yürütülen araştırma kapsamında her ay 26 ilde toplam 800 kişi  ile görüşülüyor. Türk halkının tasarruf eğilimlerini periyodik olarak izleyen   araştırmanın verileri ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.

Türkiye’nin en iyi tasarruf bankası olmayı hedefleyen ING Bank’ın   girişimi ile hayata geçirilen ve Sabancı Üniversitesi gözetiminde yürütülen “Türkiye’nin   Tasarruf Eğilimleri Araştırması”nın saha çalışmasını IPSOS KMG   gerçekleştirdi. Sonuçlar, ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, ING Bank Baş   Ekonomisti Sengül Dağdeviren, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.   Alpay Filiztekin ve IPSOS KMG Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürü   Tonguç Çoban’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından birisi olan düşük tasarruf   oranına dikkat çekmek ve bu alandaki istatistiki veri açığının kapatılmasına   destek olmak amacıyla gerçekleştirilen araştırma 2011 Ekim ayında başlatıldı. 

Türkiye’nin lider tasarruf bankası olma yolunda attığımız önemli bir adım  

Düzenlenen basın toplantısında böyle bir araştırmayı hayata geçirme   nedenlerini paylaşan ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay “Bugün sizlerle   Türkiye’nin lider tasarruf bankası olma yolunda attığımız önemli bir adımı   paylaşmak üzere toplandık. İyi bir tasarruf bankası olabilmek için Türkiye’de   tasarruf konusunda bilgi birikimini, farkındalığı ve ihtiyaçları anlamaya   gerek olduğunu gözlemledik. Türkiye’de, tasarruf konusunda ciddi bir veri açığı var.   Bir ilke imza atarak ilk Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nı hayata geçirdik.

Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın bu boşluğu doldurmak   konusunda önemli bir işlev göreceğine inanıyorum ve bu çalışmayı gerçek   anlamda toplumsal bir yatırım olarak görüyorum. Bu araştırmayı bundan sonra   düzenli olarak yapıp sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bu vesile ile Türkiye’nin lider tasarruf bankası olma stratejimizin ilk   rakamsal sonuçlarını da sizlerle bugün paylaşmak isterim. 2012 ilk çeyrek   itibari ile ING Bank olarak tasarruf mevduatımızı yüzde 7 büyüterek sektörde   oldukça hızlı bir büyümeye imza attık. Sektörde aynı dönemde tasarruf   mevduatı büyümesi sadece yüzde 1’dir. Nitekim rakamlara bakarsak; 2012 Mart   itibari ile sektörde 50 bin TL ve altı mevduatın oranı yüzde 18,3 iken ING   Bank’ta bu yüzde 33,6 olarak gerçekleşti. Bu da ING Bank olarak küçük   tasarruf sahibine verdiğimiz değerin en güzel göstergesidir. Önümüzdeki dönemde de   Türkiye’de bireyleri tasarruf etmeye yönlendiren iletişim yapmaya ve ürünler   çıkarmaya devam edeceğiz” dedi.

Araştırmanın dikkat çeken sonuçlarına da değinen Abay şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri araştırma sonuçları gösteriyor ki, Türkiye’de kentsel nüfusun çok   düşük bir bölümü tasarruf sahibi. Bunun arkasındaki en büyük sebep yeterli gelire   sahip olmayışları. Ancak katılımcıların yüzde 40’a yakını ise tasarruf ihtiyacı   olmadığı için ya da tasarruflarını nasıl değerlendireceğini bilmediği için   tasarruf yapmadığını iletiyor. Dolayısıyla Türkiye’de tasarruf   seviyelerini arttırabilmek için finansal okuryazarlık, tasarruf yapma   alışkanlıklarını edinme ve nasıl yapılabileceğini göstermek üzerine hepimize   görevler düşüyor.   Örneğin ING Bank olarak biz bu kapsamda sosyal sorumluluk projelerimizi   finansal okuryazarlık ve tasarruf alışkanlıklarını edindirme üzerine yapma   kararını aldık.

Aynı araştırma bize gösteriyor ki; bireyler için gelir oranı dışında tasarruf alışkanlığı   da önemli bir etmen. Tasarruf yapmaya başlayanlar, bir kere tasarruf   yaptıklarında bu eğilimlerini sürdürüyorlar. Biz ING Bank olarak   Turuncu Hesap ürünümüz ile 100TL’lik tasarrufa bile rekabetçi bir faiz   vererek sektörde bir ilke imza attık ve ilk kez tasarruf yapacak kişileri   bankamız ile tasarrufa alıştırmaya başladık.

Tasarruf etmenin en önemli nedeni gelecek kaygısı

Araştırmada öne çıkan diğer bir sonuç ise kişiler çoğunlukla beklenmedik olaylar örneğin   ani bir iş kaybı gibi sebeplerden tasarrufa yöneliyor ya da tatil, ev gibi   yakın zamanda elde etmek istediği bir hayali için tasarruf etmek istiyor.   Emeklilik ve yaşlılık için tasarruf ise nedenler arasında üçüncü sırada.   Bu da sistemdeki tasarrufların uzun dönemli tasarruflar olmasının önünde bir   engel teşkil ediyor. Burada kişileri daha orta ve uzun vadeli tasarrufa   yönlendirmek için de tedbirlerin alınması gerektiği görüşündeyiz. Tasarruf   konusu bildiğiniz gibi Hükümetin de öncelikli konusu ve uzun bir süredir   gündeminde. Hükümet son dönemde uzun vadeli tasarrufun teşvik edilmesi   yönünde birtakım aksiyonlar aldı ve almaya devam ediyor. Bu çerçevede   bireysel emeklilik sisteminde yapılan düzenlemelerin tasarrufların artmasında   etkili olacağına inanıyorum. Bankacılık sistemi açısından da küçük tasarruf sahiplerinin orta uzun   vadeli tasarruf yapmalarını teşvik edecek yapılar faydalı olacaktır.” 

ING Bank’ın tasarruf yaklaşımının sadece mevduat ürünleri çıkarmak yönünde olmadığını da hatırlatan Abay, ING Günlük’ün tasarrufu teşvik ettiğini vurguladı: “Müşterilerimize her ay ödedikleri faturaların yüzde 2’sini iade ediyoruz, kart aidatı almıyoruz ve EFT/Havale ve hesap işletim ücreti gibi herhangi bir bankacılık ücreti almıyoruz. Bu şekilde kabaca yaptığımız bir hesap ile ortalama bir birey bizimle bankacılık yapınca yılda yaklaşık 300 TL tasarruf yapmış oluyor. Biz banka olarak müşterilerimize; ‘başkalarında aramayın çünkü yok’ diyecek kadar da iddialıyız” dedi.

Her ay 26 ilde 800 kişi ile görüşülüyor

Toplantıda araştırmanın nasıl bir yöntemle yapıldığına dair bilgiler   veren IPSOS KMG Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürü Tonguç Çoban,   tasarrufun şu kalemleri içerdiğinin altını çizdi:

   
 • Bankalarda duran TL veya döviz cinsinden vadeli hesaplar
 •  
 • Bankalarda ve/veya aracı kurumlarda duran hisse senedi, hazine bonosu, devlet tahvili gibi menkul değerlerin parasal tutarı
 •  
 • Bankalarda duran yatırım hesapları ve katılım fonları
 •  
 • Bireysel emeklilik fonları
 •  
 • Bankalarda vadesiz hesapta /likit fonda TL veya döviz cinsinden duran miktarın o ay içinde        harcanmayan/harcanmayacak bölümü
 •  
 • Cüzdan, kasa, yastık altında duran paranın (döviz, altın dahil) o ay içinde harcanmayan/harcanmayacak        bölümü

Sonuçlar Türkiye’nin dünyada tasarruf oranı en düşük ülkelerden birisi   olmasıyla örtüşüyor

Araştırmanın 2011 son çeyrek ve 2012 ilk çeyrek sonuçlarını   karşılaştırmalı olarak paylaşan ING Bank Baş Ekonomisti Sengül Dağdeviren tasarruf   sahipliği ve nedenleri ve bankacılık sisteminde tasarruf konularına değindi.   Dağdeviren’in araştırma sonuçlarında dikkat çektiği konular şunlar oldu:

   
 • 2011 son çeyrek ve 2012 ilk çeyrekte kentli 18 yaş üstü nüfus içinde tasarruf sahiplerinin oranı yüzde 10 ile yüzde 12 arasında kaldı. Bu oranlar, Türkiye’nin dünyada tasarruf oranı en düşük ülkelerden birisi olmasıyla örtüşüyor.
 •  
 • 2012’in ilk üç ayında tasarruf sahipliği oranı gerilese de, gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranında artış gözleniyor.
 •  
 • Tasarrufu olmayanların yüzde 61’inin yeterli geliri olmadığı için tasarrufu yok.
 •  
 • Tasarrufu nasıl değerlendireceğini bilmeyenlerin oranı da yüzde 15 ile hiç de azımsanmayacak düzeyde. Bu kesime finansal “okuryazarlık” kazandırılması, tasarruf sahiplerinin oranını arttırabilir.
 •  
 • Tasarruf yapmak aslında bir alışkanlık. Tasarruf sahiplerinin yarısından fazlası düzenli tasarruf yaptığını        belirtiyor. Mart 2012 dönemi itibarıyla düzenli tasarruf yapmayanların  yüzde 40’ı da geçen 3 ayda tasarruf yaptığını, yüzde 54’ü gelecek 3 ayda tasarruf yapmayı planladığını söylüyor.
 •  
 • Tasarrufun en önemli nedeni gelecek kaygısı:“Beklenmedik olaylara karşı  güvence” olması için tasarruf ettiğini belirtenlerin oranı 2011 son çeyrekte yüzde 58, 2012 ilk çeyrekte yüzde 46 olarak gerçekleşti.
 •  
 • En çok kullanılan tasarruf aracı vadeli/vadesiz hesap, altın ve  nakit. Tasarruf araçları arasındaki sıralamada son iki çeyrekte ilk üç değişmedi ama 2012’nin ilk üç ayında dövize ilginin azaldığı, fonlara ilginin arttığı söyleyebiliriz.

Sengül Dağdeviren, iki çeyrekte yaşanan değişimlerin daha doğru analiz   edilmesi için araştırmaya daha uzun dönemli bakmak gerektiğini ve bunun ancak   bir yıllık veri setine ulaşılması ile birlikte olabileceğini de hatırlattı.

İlerleyen dönemlerde daha sağlıklı analiz yapabileceğiz

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Filiztekin ise toplantıda   araştırmadan çıkan sonuçları değerlendirdi. Çok çeşitli büyüme modellerinin   tasarrufların önemine vurgu yaptığını hatırlatan Filiztekin, “Tasarrufların yatırıma   dönüştürülmesi, sürdürülebilir ekonomik büyümenin ve gelecekte refaha   ulaşmanın olmazsa olmaz gereğidir. Bu nedenle de, tasarrufu özendiren   güdülerin anlaşılması ve bu tasarrufların yatırıma yöneltebilmenin yollarının   bulunması gerekiyor. Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nı   bu açıdan önemli bir girişim olarak değerlendiriyorum” dedi.

Araştırma kapsamında elde edilen 6 aylık verilerin henüz sağlıklı yorum  yapmak için yeterli olmadığına dikkat çeken Prof. Filiztekin “İlerleyen   dönemlerde eldeki verileri hem daha iyi anlama şansına sahip olacağız, hem de   ne kadar önemli olduğunu daha açık olarak görebilecek, detaylı analiz   yapabileceğiz. Yine de elimizdeki iki dönemin temel bulgularına baktığımızda   gelir yetersizliğinin altını ben de çizmek isterim. Makroekonomik istikrar ve   sürdürülebilir büyümeye yönelik tüm politikaların yurtiçi tasarruf oranını   gelir artışı kanalıyla yükselteceği çok açık. Diğer bir deyişle Türkiye’de tasarruf yapamayan   çok büyük bir kesim var. Öte yandan tasarrufların yastık altı   nakit ve altında tutuluyor olması bulgusu ile önemli bir kesimin   tasarruflarını nasıl değerlendireceğini bilemiyor oluşunu alt alta koyunca,   var olan ve potansiyel tasarrufların yatırıma dönüştürülmesinin de sorunlu   olduğu görülüyor. Hâlihazırdaki ve olası tasarruf sahiplerini bilgilendirmenin   ve ihtiyaca yönelik ürün çeşitlemesine gitmenin önemli olduğu anlaşılıyor”   dedi.   Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın sonuçları 3 aylık   periyotlarda www.tasarrufegilimleri.com  websitesinden yayınlanacak.

Özetleyelim;

 • Türkiye’de, tasarruf konusunda ciddi bir veri açığı var.
 • ING Bank, Önümüzdeki dönemde de Türkiye’de bireyleri tasarruf etmeye yönlendiren iletişim yapmaya ve ürünler çıkarmaya devam edecek.
 • Türkiye’de kentsel nüfusun çok düşük bir bölümü tasarruf sahibi.
 • En büyük sebep yeterli gelire sahip olmayışları.
 • Katılımcıların yüzde 40’a yakını ise tasarruf ihtiyacı olmadığı için ya da tasarruflarını nasıl değerlendireceğini bilmediği için tasarruf yapmadığını iletiyor.
 • Türkiye’de tasarruf seviyelerini arttırabilmek için finansal okuryazarlık, tasarruf yapma alışkanlıklarını edinme ve nasıl yapılabileceğini göstermek üzerine hepimize görevler düşüyor.
 • Bireyler için gelir oranı dışında tasarruf alışkanlığı da önemli bir etmen. Tasarruf yapmaya başlayanlar, bir kere tasarruf yaptıklarında bu eğilimlerini sürdürüyorlar
 • Kişiler çoğunlukla beklenmedik olaylar örneğin ani bir iş kaybı gibi sebeplerden tasarrufa yöneliyor ya da tatil, ev gibi yakın zamanda elde etmek istediği bir hayali için tasarruf etmek istiyor. Emeklilik ve yaşlılık için tasarruf ise nedenler arasında üçüncü sırada.
 • Türkiye, dünyada tasarruf oranı en düşük ülkelerden birisi.
 • Gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranında artış gözleniyor.
 • Tasarrufu olmayanların yüzde 61’inin yeterli geliri olmadığı için tasarrufu yok.
 • Tasarrufu nasıl değerlendireceğini bilmeyenlerin oranı da yüzde 15 ile hiç de azımsanmayacak düzeyde.
 • Tasarruf yapmak aslında bir alışkanlık.
 • Tasarrufun en önemli nedeni gelecek kaygısı.
 • En çok kullanılan tasarruf aracı vadeli/vadesiz hesap, altın ve nakit.
 • “Tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi, sürdürülebilir ekonomik büyümenin ve gelecekte refaha ulaşmanın olmazsa olmaz gereğidir. Bu nedenle de, tasarrufu özendiren güdülerin anlaşılması ve bu tasarrufların yatırıma yöneltebilmenin yollarının bulunması gerekiyor.
 • Türkiye’de tasarruf yapamayan çok büyük bir kesim var.

ING Bank’a teşekkür edelim araştırma için, daha da önemlisi dünyadaki en düşük tasarruf oranı olan ülkelerden birisinde tasarrufu teşvik için önermelerde ve uygulamalarda bulunduğu için tebrik edelim.  Tasarruf konusunu ele almak bir banka için normalden daha ileri hatta muhtemelen hayati bir mevzu olsa gerek, daha da iyisi tasarruf kültürüne yapacağı katkı olsa gerek.

Tasarruf ile gelirlerin azlığı arasındaki ilişkiden daha fazlasının israf ve tüketim kültüründe olduğunu, şeytanın gelirin azlığı maskesiyle esas buralarda gizlendiğini göreceğiz.

Kaynak : http://www.parabilir.com/

Bunlar da ilginizi çekebilir
Finansbank Cep Kredi

Finansbank kredi başvurusu için kullanabileceğiniz yöntemlerden biride cepten kredi başvurusunda bulunma işlemidir. Finansbank cepten kredi başvurusu işleminiz için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girerek T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra 5030 numarasına yollamanız yeterli olacaktır. 

9 Temmuz 2013
Taşıt kredisi hesaplama İNG

Taşıt kredisi hesaplama İNG Bank için www.kredikazan.com sitemiz üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sitemizin ana panelinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz kredi hesaplama makinesi üzerinden taşıt kredisi tutar ve vade alanlarını doldurarak kredi hesaplamalarınızı en güncel faiz oranları ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

13 Mayıs 2013
Konut Kredisi Oranları

Konut kredisi oranları bankaların kendileri tarafından belirlendiği için farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka konut kredisi faiz oranları karşılaştırma işleminde bulunmanız gerekmektedir. Konut kredisi faiz oranları düştü gibi kampanyaları değerlendirmeye almadan kredi faiz oranları karşılaştırması yapmanız gerçekten en düşük olan faiz oranını belirlemenize yardımcı olacaktır. 

14 Mart 2013
Ing Bank IBAN Sorgulama

Bankaların bir çoğu özellikle de internet şubeleri üzerinden hesap numaralarını kabul etmemektedir. IBAN numarası üzerinden işlem yaygınlaşmayı hızlı bir şekilde sürdürürken bankalar kendi internet siteleri üzerinden müşterilerine IBAN numarası sorgulama hizmeti sunarak işlemlerini daha kolay şekilde yapmalarına olanak sağlıyorlar.

28 Haziran 2012
Tasarrufun önemi

Harcama yönetim sistemi ile ilgili olarak çalışmalara devam edilirken yeni yetişen nesil ile beraber tüketim çılgınlığı rekor seviyeleri zorlamayı sürdürüyor.

27 Haziran 2012
Tasarrufun önemi

Harcama yönetim sistemi ile ilgili olarak çalışmalara devam edilirken yeni yetişen nesil ile beraber tüketim çılgınlığı rekor seviyeleri zorlamayı sürdürüyor.

27 Haziran 2012

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama