Tasarruf yapmayı bre Hasan oyun mu sandın?

ING Bank’ın Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması kapsamında ilan ettiği sonuçlar üzerinden devam…

08 Haziran 2012

Araştırmadan üretilen sonuçları özetlemiştik. Türkiye’de, tasarruf konusunda ciddi bir veri açığı var. Türkiye’de kentsel nüfusun çok düşük bir bölümü tasarruf sahibi. En büyük sebep yeterli gelire sahip olmayışları. Katılımcıların yüzde 40’a yakını ise tasarruf ihtiyacı olmadığı için ya da tasarruflarını nasıl değerlendireceğini bilmediği için tasarruf yapmadığını iletiyor. Türkiye’de tasarruf seviyelerini arttırabilmek için finansal okuryazarlık, tasarruf yapma alışkanlıklarını edinme ve nasıl yapılabileceğini göstermek üzerine hepimize görevler düşüyor. Bireyler için gelir oranı dışında tasarruf alışkanlığı da önemli bir etmen. Tasarruf yapmaya başlayanlar, bir kere tasarruf yaptıklarında bu eğilimlerini sürdürüyorlar. Kişiler çoğunlukla beklenmedik olaylar örneğin ani bir iş kaybı gibi sebeplerden tasarrufa yöneliyor ya da tatil, ev gibi yakın zamanda elde etmek istediği bir hayali için tasarruf etmek istiyor. Emeklilik ve yaşlılık için tasarruf ise nedenler arasında üçüncü sırada. Türkiye, dünyada tasarruf oranı en düşük ülkelerden birisi. Gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranında artış gözleniyor.  Tasarrufu olmayanların yüzde 61’inin yeterli geliri olmadığı için tasarrufu yok. Tasarrufu nasıl değerlendireceğini bilmeyenlerin oranı da yüzde 15 ile hiç de azımsanmayacak düzeyde.  Tasarruf yapmak aslında bir alışkanlık. Tasarrufun en önemli nedeni gelecek kaygısı. En çok kullanılan tasarruf aracı vadeli/vadesiz hesap, altın ve nakit. “Tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi, sürdürülebilir ekonomik büyümenin ve gelecekte refaha ulaşmanın olmazsa olmaz gereğidir. Bu nedenle de, tasarrufu özendiren güdülerin anlaşılması ve bu tasarrufların yatırıma yöneltebilmenin yollarının bulunması gerekiyor. Türkiye’de tasarruf yapamayan çok büyük bir kesim var.

Bir değerlendirme yapmak üzere hangi bıyığın altını çizmek gerekir?

ING Bank’tan başlayalım. Seçimimiz; tasarruf yapılmıyor olmasının en büyük sebebinin bireylerin yeterli gelire sahip olmamaları, Tasarruf yapmaya başlayanların, bir kere tasarruf yaptıklarında bu eğilimlerini sürdürüyor olmaları ile  finansal okuryazarlık, tasarruf yapma alışkanlıklarını edinme ve nasıl yapılabileceğini göstermek için görevlerimiz olduğu yolundaki  tespitlerdir.

ING Bank Genel Müdür’ünün http://www.tasarrufegilimleri.com/  sitesindeki değerlendirmesi ise şu şekilde;  Bu araştırmadan elde ettiğimiz çok önemli diğer bir tespit de tasarrufun aslında bir alışkanlık olduğu. Nitekim tasarruf yapmaya başlayanların, bir kere tasarruf yaptıklarında bu eğilimlerini sürdürdüklerini görüyoruz ki bu önemli bir veri. Tasarruf alışkanlığının hali hazırda var olması hem sürdürülebilirlik hem de yeni ve farklı ihtiyaçlara hitap eden finansal enstrümanlar geliştirerek sisteme yeni katılımların sağlanması kanalıyla tasarruf tabanında daha hızlı bir gelişim için önemli bir avantaj olabilir." "Dolayısıyla tasarrufun teşvik edilmesinde önemli bir görev de bankacılık sektörüne düşüyor. Gerek tasarruf bilincinin güçlendirilmesi gerekse tasarruf araçları alternatiflerinin artmasında bankaların rolünün büyük olduğunu düşünüyorum. Kullanımı kolay, basit ve ihtiyaca yönelik ürünlerle onlara bir kere tasarruf yapma heyecanını yaşattığımızda bunun devam edeceğini görüyoruz.

Bu değerlendirmeyi bundan sonra söyleyeceklerimize ışık tutmasını temenni ederek alıntıladık, Sayın Genel Müdür’ün şahitliğini de yanımıza almışken artık ING Bank’ı bırakıp esas meseleye, bireylere yani geliri yeterli olmadığı için veya nasıl değerlendireceğini bilemediği için tasarruf yapamadığını düşünen şımarıklara geçebiliriz.

Tasarruf ile gelirlerin azlığı arasındaki ilişkiden daha fazlasının israf ve tüketim kültüründe olduğunu, şeytanın gelirin azlığı maskesiyle esas buralarda gizlendiğini göreceğiz demiştik.  Sonuçta bu çalışma bazı soruların bireylere sorulması ve akıllı yöntemlerle sonuçlar üretilmesi yoluyla gerçekleştiriliyor.  Kime sorsanız geliri yeterli değil. Buna karşın, tasarruf yapmak-israf yapmamak kültürel kodlarımızda hala yerini elbette ki oldukça derinlerde bir yerlerde de olsa korumakta olduğu için bireye sorduğunuzda yapması gereken ama yapmadığı için de suçluluk duyduğu bir konu ya, basıyor cevabı, vallahi gelirim az, bu sebeple tasarruf yapamıyorum.  En gırgırı da nasıl değerlendireceğini bilemediği için tasarruf yapamadığını düşünmek değil mi, hiç mi bilemedin yahu öncelikle harcama, yatır paranı bankaya, nasıl değerlendireceğini öğrenene kadar bankada paran olur.

Tasarruf yapmak bir eğitim, görgü ve kültür konusudur. Tasarruf yapmaya bir kere başladınız mı devam edersiniz, çünkü sizi üzecek, muhtaç edecek kadar küçük paraların gereksiz tüketimden uzak kalarak biriktirilebildiğini görür, mutlu ve güvende olursunuz.

Geliri hangi düzeyde olursa olsun her birey tasarruf yapabilir, yapmalıdır. Şu veya bu sebeple tasarruf yapmayı aklına getirmeyen, bunun için dişini sıkmayan bireyler, aileleri, çocukları hatta bir nesil boyunca bedelini ödüyorlar, tasarruf yapmayı ciddiye almayacaksanız neyi ciddiye alacaksınız.

Her söylediğinde hikmet aranmasına alışmış ama tasarruftan aciz bireye soralım, tasarruf yapmayı zengin adam işi mi sanıyorsun, veya yazının başlığına baksana.

Kaynak : http://www.parabilir.com/

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Finansbank Cep Kredi

Finansbank kredi başvurusu için kullanabileceğiniz yöntemlerden biride cepten kredi başvurusunda bulunma işlemidir. Finansbank cepten kredi başvurusu işleminiz için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girerek T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra 5030 numarasına yollamanız yeterli olacaktır. 

9 Temmuz 2013
Taşıt kredisi hesaplama İNG

Taşıt kredisi hesaplama İNG Bank için www.kredikazan.com sitemiz üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sitemizin ana panelinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz kredi hesaplama makinesi üzerinden taşıt kredisi tutar ve vade alanlarını doldurarak kredi hesaplamalarınızı en güncel faiz oranları ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

13 Mayıs 2013
Konut Kredisi Oranları

Konut kredisi oranları bankaların kendileri tarafından belirlendiği için farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka konut kredisi faiz oranları karşılaştırma işleminde bulunmanız gerekmektedir. Konut kredisi faiz oranları düştü gibi kampanyaları değerlendirmeye almadan kredi faiz oranları karşılaştırması yapmanız gerçekten en düşük olan faiz oranını belirlemenize yardımcı olacaktır. 

14 Mart 2013
Akbank yatırımcı

Akbank yatırımlarınızı değerlendirmeye devam ediyor. Akbank yatırımcı ile sizde yatırımlarınızın profesyonel ellerde nasıl hayat bulduğunu görebilirisiniz.

3 Temmuz 2012
Ing Bank IBAN Sorgulama

Bankaların bir çoğu özellikle de internet şubeleri üzerinden hesap numaralarını kabul etmemektedir. IBAN numarası üzerinden işlem yaygınlaşmayı hızlı bir şekilde sürdürürken bankalar kendi internet siteleri üzerinden müşterilerine IBAN numarası sorgulama hizmeti sunarak işlemlerini daha kolay şekilde yapmalarına olanak sağlıyorlar.

28 Haziran 2012
Tasarrufun önemi

Harcama yönetim sistemi ile ilgili olarak çalışmalara devam edilirken yeni yetişen nesil ile beraber tüketim çılgınlığı rekor seviyeleri zorlamayı sürdürüyor.

27 Haziran 2012

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama