Neden kredi alamıyorum?

Bankaların en büyük gelir kalemlerinden biri de kullandırmış oldukları kredilerden elde ettikleri faiz gelirleridir. Bu nedenle bankaların tümü müşterilerinden gelen kredi taleplerini kabul etmek için oldukça istekli davranır.

25 Haziran 2012
Neden kredi alamıyorum?

Bankaların en büyük gelir kalemlerinden biri de kullandırmış oldukları kredilerden elde ettikleri faiz gelirleridir. Bu nedenle bankaların tümü müşterilerinden gelen kredi taleplerini kabul etmek için oldukça istekli davranır.

Ancak bankalar kar amacı güden işletmeler oldukları için bazı durumlarda kredi başvurularını riskli bularak reddedebilirler. Eğer neden kredi alamıyorum diye soruyorsanız sorgulamanız gereken ilk madde şimdiye kadar bankalara olan ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınız konusudur. Bankalar kurulan kara liste sistemi sayesinde ödemelerini düzenli olarak yapmayan yada borcu nedeni ile avukatlık olan kişileri T.C kimlik numaraları üzerinden tespit edebilmektedir. Başvuruda bulunduğunuz kredi onayı bir türlü çıkmak bilmiyorsa bunun bir başka nedeni de başvuruda bulunduğunuz kredi miktarının taksit tutarının aylık gelirinizin yarısını aşmasıdır. Kredi alma şartları arasında yer alan aylık gelirinizi belgeleyebilme kredi başvurusunda istenilen evraklar arasında en önemlisidir. Aylık gelirini belgeleyemeyen ve 18 yaşını dolduramayan kişiler bankalardan kredi alamaz. Kara liste affı 2012 yılında en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Kara listede olduğu için kredi alamayan kişiler bu af ile beraber yeniden kredi başvurusunda bulunma hakkı kazanmış oldu.

Neden kredi alamadığınızı öğrenmek için ParaBilir.com'a üye olabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Taşıt kredisini kimler alabilir?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler taşıt kredisini kimler alabilir diye merak etmektedir. Taşıt kredisi başvurusu için aranılan şartlara sahip olan herkes araç kredisi başvurusu işleminde bulunma hakkına sahiptir. 

13 Mayıs 2013
Taşıt kredisi başvuru şartları

Günümüzde bankaların birbirleri ile olan yüksek rekabetleri kredi kullanmak isteyen kişilere her türlü kolaylığın sunulmasını sağlamaktadır. Eskiden bankalar memur kefili olmayan kişilere kesinlikle kredi kullandırmazken günümüzde ise sadece cep telefonundan kısa mesaj yollayarak kredi başvurusunda bulunulabilmektedir. 

5 Mayıs 2013
Konut Kredisi Şartları

Konut kredisi şartları her banka tarafından ayrı olarak belirlenmektedir ve bu nedenle bankalar arasında farklılıklar göstermektedir. Örneğin bazı bankalar iskanı olmayan konutlara da kredi kullanım imkanı sunarken bazı bankalarda ise iskanı olmayan konutlara kesinlikle kredi onayı verilmemektedir. 

20 Mart 2013
Konut Kredisi Neden Çıkmaz?

Kanunen 18 yaşını dolduran ve aylık gelirini belgeleyebilen herkesin konut kredisi başvurusunda bulunma hakkı bulunmaktadır. Ancak kişilerin kredi başvurusunda bulunma hakkı bulunduğu gibi bankaların da bu başvuruları reddetme hakkı her zaman bulunmaktadır. Peki konut kredisi neden çıkmaz?

13 Mart 2013
Konut kredisi için gerekli evraklar

Konut kredisi için gevrekli evraklar bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber tüm bankalar tarafından istenen standart evraklar da bulunmaktadır. Konut kredisi başvuru işleminde istenen evraklardan ilki krediye konu olan evin tapusudur. Bankalar kredi kullandırımlarında tapu üzerine ipotek koydukları için tapusuz konutlara kredi vermemektedirler.

9 Mart 2013
Kara listedeyim araç kredisi alabilir miyim?

Kara liste bankalar tarafından oluşturulan özel bir listedir. Bu listenin içerisinde bankadan kredi çeken ya da kredi kartı kullanan ancak ödemelerini düzenli olarak yapmayarak takibe düşen kişiler yer almaktadır. Kara listeye giren kişiler borçlarını ödeseler dahi belirli bir süre isimleri yine de kara liste de yer almaktadır.

19 Şubat 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama