Havale nasıl yapılır?

Günümüzde gelişen ekonomik yapı içerisinde ödemelerin büyük çoğunluğu havale ile yapılmaktadır. Havale ile ilgili olarak en çok sorulan sorular arasında havale nedir, havale nasıl yapılır ve havale ücretleri ne kadar soruları yer almaktadır.

Öncelikli olarak havale kavramını açıklayalım. Havale bir bankanın farklı şubelerinde bulunan hesaplara para aktarma işlemidir. Bir işlemin havale olarak kabul edilmesi için para yatır

27 Haziran 2012
Havale nasıl yapılır?

Günümüzde gelişen ekonomik yapı içerisinde ödemelerin büyük çoğunluğu havale ile yapılmaktadır. Havale ile ilgili olarak en çok sorulan sorular arasında havale nedir, havale nasıl yapılır ve havale ücretleri ne kadar soruları yer almaktadır. 

Öncelikli olarak havale kavramını açıklayalım. Havale bir bankanın farklı şubelerinde bulunan hesaplara para aktarma işlemidir. Bir işlemin havale olarak kabul edilmesi için para yatırılan hesapların aynı bankaya ait farklı şubelerde bulunması gerekmektedir. Havale EFT farkı budur. Havale işleminde para aktarılan hesaplar aynı bankaya aitken EFT işleminde para aktarılan hesaplar farklı bankalar ait hesaplardır. 

Havale yapmak istiyorsanız önünüzde farklı alternatifler bulunur. Bankanızın şubesinden, ATM cihazından ve internet şubesi üzerinden havale yapabilirsiniz.  Ancak banka şubesinden yapılan havalelerde müşterilerden yüksek havale ücreti talep edilmektedir. Şubeden havale yapmak istiyorsanız hesabınızın bulunduğu bankaya giderek gişe işlemleri bölümünden ilgili formu doldurarak havale isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Ancak bazı bankaların havale ücreti olarak yollanan para miktarına bakmadan en az 50,00 lira gibi ücret taleplerinde bulunduklarını belirtelim. 

Daha az masraf ödemek istiyorum diyen kişiler için bankamatiklerden havale yapma seçeneği öne çıkıyor. Bankamatikten havale yapmak için bankamatik kartınızın bulunması yeterli. Bankamatikten havale bölümüne girdikten sonra para yatırmak istediğiniz hesabın şube kodu ve numarasını girerek bankamatikten havale yapabilirsiniz. Bankamatikten havale ücreti oldukça düşük olup bazı bankalarda tamamen ücretsiz olarak bu hizmet sunulmaktadır. Bankamatikten havale yapma işlemi için mutlaka havale yapacağınız hesabın şube kodunu ve hesap numarasını eksiksiz olarak almay ı unutmayın. 

İnternetten havale yapma işlemi için ise mutlaka havale yapacağınız bankanın internet şubesine erişim imkanınız bulunmalıdır. Yani internet şubesi şifresi almış olmanız gerekir. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra menüde yer alan para aktarma işlemleri arasından size uygun olanını seçerek yine alacaklı hesabın hesap bilgilerini girip internet şubesinden havale gönderme işleminizi tamamlayabilirsiniz.  İnternet şubesi havale ücretleri bankalar arasında değişiklik göstermekle beraber pek çok banka internet şubesi kullanımını artırmak amacı ile ücretsiz havale gönderimine izin vermektedir. Ücretsiz havale yapan bankalar arasında İş Bankası diğer bankalara oranla bir adım önde bulunmaktadır. 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama